UJEŻDŻENIE
Jak najprościej odpowiedzieć na pytanie, czym jest ujeżdżenie?

Większości osób dyscyplina zwana ujeżdżeniem bądź z franc. dressage kojarzy się z „tańczącymi końmi”. Istotnie, tę olimpijską konkurencję można porównać do tańca, czy łyżwiarstwa figurowego.

Ujeżdżenie, zwłaszcza na poziomie Grand Prix, to najwyższy stopień wtajemniczenia, porozumienia i harmonii z koniem. Z drugiej strony, prawidłowe wyszkolenie konia pod kątem ujeżdżeniowym, to podstawa każdej jeździeckiej dyscypliny sportu.

Wreszcie ujeżdżenie to sztuka. Zwłaszcza w przypadku programów Grand Prix Freestyle, w których pary jeździec-koń wykonują zaawansowane elementy w ramach programu artystycznego do muzyki. Z jednej strony sędziowie oceniają wartość techniczną programu, a z drugiej strony jego wartość artystyczną, na którą niewątpliwy wpływ ma idealnie dopasowana, a jednocześnie stanowiąca harmoniczną całość muzyka.

Dla wielu osób nie związanych z ujeżdżeniem jest to sport, który na pierwszy rzut oka wydaje się być niezbyt wymagającym. Obserwują bowiem jeźdźca i konia, którzy jakby się wydawało, bez żadnego wysiłku realizują następujące po sobie zadania. Otóż cała sztuka polega właśnie na tym, żeby wysiłek pary był dla publiczności niezauważalny, a poszczególne elementy były wykonywane z gracją, wdziękiem i lekkością. Tymczasem przejazd na poziomie Grand Prix to zarówno dla jeźdźca jak i dla konia ciężka praca.

O co tak naprawdę chodzi w ujeżdżeniu? Poszczególne elementy wykonywane w trakcie przejazdu na czworoboku (piaffepassage, piruety, zmiany nogi, ciągi) mają jedynie na celu sprawdzenie, czy koń jest w odpowiedni sposób wytrenowany, tak aby móc je swobodnie wykonywać. Cały proces szkolenia zwierzęcia polega na tym, aby uczynić z niego atletę, dysponującego siłą, wyróżniającego się elastycznością, rytmicznością i wspaniałym ruchem.

Na co zwracają uwagę sędziowie? Nawet najdrobniejsze szczegóły mają znaczenie. Bez wątpienia pod uwagę brany jest naturalny ekspresyjny ruch konia, swoboda chodów, elastyczność i rozluźnienie zwierzęcia, jak i oczywiście precyzja wykonania poszczególnych elementów. Z pewnością jest to sport dla osób cierpliwych i perfekcjonistów. Oglądając ujeżdżenie trzeba zdać się na własne wyczucie estetyczne. Udane przejazdy to takie, które odbyły się w sposób harmoniczny, bez oporów, płynnie i z lekkością. Dodatkowo, w ocenie zawsze wspomogą nas sędziowie, którzy przyznają parom za każde ćwiczenie odpowiednią ilość punktów od 1 do 10. Ostatecznie pary uzyskują wynik procentowy.

Wykonując program ujeżdżeniowy, jeździec i koń stają się jednością. Do wzajemnej komunikacji wystarczają im nawet najsubtelniejsze sygnały. I właśnie ta jedność i wzajemne zrozumienie między człowiekiem a zwierzęciem są tak fascynujące, piękne i stanowią kwintesencję ujeżdże



UWAGA!! :D

Po zawodach 27-29 marca 2015r z wielkim zachwytem ogłaszam, że Dingo jak i Pascal zostali zwycięzcami :D Dingo oczywiście w kategorii kucy, a Pasiu większych koników.'Razem z Pascalem wycisnęliśmy naszą życiówkę w N - 66% z hakiem! 
Po pierwszym dniu prowadzimy w obu rundach (jesteśmy pierwsi nie tylko w pucharze Mazowsza, ale wyprzedzamy także wszystkich z zawodów ogólnopolskich)  
Wspaniały dzień!'                    na zdj Pascal (niestety grafika  niezadowalająca)                                

Jak dobrać muzykę na przejazd?

Dla początkujących przypomnę, że muzykę na przejazd ujeżdżeniowy układamy sobie sami. Może być to każdy rodzaj muzyki (moze byc to jedna a nawet 10 piosenek sklejonych w całość). Jest jedna zasada, rytm musi pasować do wykonywanej w tym czasie figury. Najlepiej najpierw ustalić plan przejazdu (musimy pamiętać o obowiązkowych figurach w danej klasie w jakiej startujemy) a dopiero później ułożyć do niego piosenke.